Akcesoria

Baterie oraz elektrody terapeutyczne dla dorosłych, to standardowe wyposażenie każdego defibrylatora AED i podlegają one bezwzględnej, okresowej wymianie… szafki, gabloty, torby, walizki to uzupełnienie urządzeń.

Baterie lub akumulatory

Parametrem kluczowym, na który warto zwrócić uwagę jest okres przydatności do użycia, tzw. żywotność baterii – określa on w jakim czasie zajdzie konieczność wymiany baterii na nową. Pozostałe dwa to ilość wyładowań z maksymalną energią oraz czas monitorowania pacjenta.
W zależności od modelu okres ten wynosi do 5 lat (w tzw. bateriach 7 letnich zachodzi konieczność dodatkowej wymiany baterii pomocniczej raz do roku!)

UWAGA. Okres ten może być krótszy… zależny jest od temperatury przechowywania defibrylatora AED w stanie gotowości do użycia, ilości uruchomień, czasu monitorowania pacjenta oraz wykonanych defibrylacji.
Zalecamy wybór urządzenia, które poinformuje użytkownika o zbliżającej się konieczności wymiany baterii: wskaźnik/wyświetlacz, komunikat głosowy, dioda LED, powiadomienie e-mail…
Opcjonalnie zamiast baterii można zastosować akumulator (możliwość wielokrotnego ładowania – wymagany zasilacz) – opcja dostępna tylko w kilku produktach np. REANIBEX 300.

Należy pamiętać, że nawet podczas przechowywania urządzenia w trybie czuwania bateria podlega cyklicznemu zużyciu na tzw. autotest.
Każdy z defibrylatorów posiada funkcję autotestu (testy cykliczne: codzienny, tygodniowy, miesięczny), oczywiście jeśli urządzenie jest przechowywane z zainstalowaną baterią !!!
Funkcja autotestu sprawdza integralność urządzenia i jego gotowość do użycia w sytuacjach krytycznych, wynik wyświetlony jest na wskaźniku statusu defibrylatora AED.

Rys. 1/ Baterie do defibrylatorów AED: Reanibex 300, Lifeline AED, Primedic, Philips FRx / HS1, Lifepak 1000, i-PAD SP1, Zoll AED Pro.

Elektrody

AED za pomocą dołączonych elektrod (umieszczonych w odpowiednie miejsca na ciele poszkodowanego) analizuje rytm pracy serca pacjenta i na jego podstawie podejmuje decyzję czy konieczny jest wstrząs defibrylacyjny.
Obecnie na rynku dostępne są elektrody dla dorosłych oraz pediatryczne i po ich podłączeniu (w większości przypadków) defibrylator AED automatycznie dopasowuje algorytm – dla dorosłych lub dzieci.
Elektrody podlegają bezwzględnej wymianie na nowe po upływie terminu przydatności, który wynosi 2-3 lata (czasem nawet 4), przy elektrodach pediatryczny okres ten może być krótszy.

UWAGA. Elektrody należy również bezwzględnie wymienić po każdym użyciu, jak również w przypadku uszkodzenia lub otwarcia opakowania.

Pokryte są one samoprzylepnym żelem przewodzącym i po określonym terminie wskazanym przez wytwórcę (na opakowaniu) warstwa ta może stracić swoje właściwości. W takim przypadku defibrylacja może być nieskuteczna.

Przechowywanie

Szafki, kapsuły, gabloty, torby transportowe, walizki, uchwyty…
Przed wyborem powyższych akcesoriów, przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie… w jakich warunkach Nasz defibrylator AED będzie przechowywany.
Wewnątrz, na zewnątrz budynków, a może w aucie? Czy będzie narażony na działanie promieni słonecznych, wysokich lub niskich temperatur, kurzu, a może wilgoci?

Powszechnie stosowanym sposobem na przechowywanie AED np. w służbach ratowniczych jest użycie torby transportowej lub walizki. Zalety… dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, szybki dostęp do urządzenia. Uzupełnieniem toreb może być uchwyt tzw. ścienny, przeznaczony do pojazdów mechanicznych (np. certyfikowany, zgodny z normą PN-EN 1789 – 10G).

Szafki, kapsuły, gabloty są najczęściej wybieranym akcesorium do przechowywania w miejscach użyteczności publicznej, na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Ponadto defibrylatory AED mogą być przechowywane w nich we wspomnianych wcześniej torbach transportowych.

Gdy defibrylator narażony jest na warunki zewnętrzne, takie jak deszcz, śnieg, niskie temperatury, warto pomyśleć o zakupie szafki, gabloty z modułem grzewczym, do wewnątrz budynku wystarczy podstawowa wersja.

Pamiętaj…

Aby dostęp do defibrylatora AED był szybszy (a walczymy praktycznie o każdą minutę!), zalecamy wybór szafki bez zamka…jednakże z alarmem (świetlnym, dźwiękowym lub powiadomieniem SMS/e-mail), celem jednoczesnego zabezpieczenia zawartość szafki przed osobami niepożądanymi.

Rys. 2/ Przechowywanie defibrylatorów AED – walizka, uchwyt, torba, szafki (kapsuły, gabloty).

Oznakowanie

Odpowiednie oznakowanie miejsca, w którym znajduje się AED, wpływa na skuteczność i szybkość udzielanej pierwszej pomocy.
Najczęściej stosowane tablice: 3D, informacyjne, tzw. KROK PO KROKU, kierunkowe… dodatkowo mogą to być tablice z powłoką fluorescencyjną.

Gwarancja, serwis, obsługa posprzedażowa

Jeżeli defibrylator został już wybrany, zastanówmy się w jaki sposób chcemy o niego zadbać w przyszłości. Oczywiście ważne aby AED miał dłuższą gwarancję niż 24 miesiące (w większości przypadków wynosi on 4-8 lat!). Bardzo ważne natomiast jest czy sprzedawca/producent posiada autoryzowany serwis na terenie naszego kraju, czy oferuje usługi monitorowania terminów przydatności baterii oraz elektrod. Również istotną kwestią jest to czy oferuje szkolenia zarówno z obsługi jak i Pierwszej Pomocy z udziałem AED oraz czy oferuje wsparcie techniczne po upływie gwarancji.

UWAGA. Wybierz urządzenie z gwarancją nie krótszą niż 48 miesięcy i z zapewnioną obsługą posprzedażową. Ponadto sprawdź dostępność akcesoriów oraz możliwość aktualizacji wytycznych w defibrylatorze AED w przypadku ich zmiany.

Dla baterii oraz elektrod okres gwarancji równoznaczny jest z terminem przydatności do użycia (data widoczna na opakowaniu lub obudowie).
W przypadku baterii okres ten wynosi do 5 lat (w tzw. bateriach 7 letnich zachodzi konieczność dodatkowej wymiany baterii pomocniczej raz do roku!). Natomiast dla elektrod okres ten wynosi standardowo od 18 do 36 miesięcy.

Rys. 3/ Serwis… Promocja na akcesoria i usługi

Ciąg dalszy na podstronie „AED TRENINGOWE” – czytaj więcej

Kontakt z Nami.

Napisz lub zadzwoń do Nas, chętnie pomożemy.

e-mail: biuro@aed-info.pl
e-mail: serwis@medema.pl
e-mail: sprzedaz@medema.pl
telefon: 58 355 26 44
fax: 58 533 48 49