Planujesz zakup defibrylatora AED… ale nie wiesz, który wybrać?
Zastanawiasz się, czym się różni półautomatyczny od automatycznego, albo ile wyniesie koszt utrzymania urządzenia?
Nasz poradnik ułatwi Tobie wybór defibrylatora AED.
Dowiesz się, na które parametry zwracać uwagę oraz w jakie akcesoria warto zainwestować.
Mamy również nadzieję, że Nasz portal będzie pomocny dla obecnych użytkowników defibrylatorów AED…
Krótkie wprowadzenie
AED (Automated External Defibrillator) zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny, potocznie zwany defibrylatorem AED, to zaawansowane technologicznie urządzenie medyczne, które za pomocą komunikatów głosowych prowadzi użytkownika przez proces resuscytacji w przypadku zatrzymania krążenia.
Użytkownik nie musi posiadać wykształcenia medycznego, aby skutecznie udzielić pomocy poszkodowanemu.
Pamiętaj…
Na polskim rynku dostępne są różnej maści defibrylatory AED. Zasady użycia defibrylatora zawsze są takie same (zgodne z aktualnymi wytycznymi ERC), jednakże poszczególne modele mogą różnić się wyglądem zewnętrznym oraz akcesoriami.
Dlatego… przed oddaniem defibrylatora AED do eksploatacji należy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją obsługi!
Defibrylator półautomatyczny czy automatyczny?
Cechy wspólne defibrylatorów AED – półautomatyczny, automatyczny.
Niezależnie od wersji, defibrylatory AED (półautomatyczne, automatyczne) należy uruchomić/włączyć, następnie nakleić elektrody na ciało pacjenta i postępować zgodnie z poleceniami głosowymi (ERC 2015). W przypadku, gdy defibrylator wykryje rytm wymagający defibrylacji…
I teraz różnice:
• defibrylator AED półautomatyczny posiada wyraźnie widoczny, migający przycisk wyzwalania wyładowania, który musi zostać wciśnięty przez użytkownika po odtworzeniu przez defibrylator monitu głosowego wzywającego do zastosowania wyładowania,
• defibrylator AED automatyczny ostrzega użytkownika przed wyzwoleniem wyładowania, po czym wyzwala je bez udziału użytkownika.
Nasz wybór…
Defibrylator AED półautomatyczny, dlaczego?
Naszym zdaniem jest bezpieczniejszy w użyciu, osoba ratująca życie ma pełną kontrolę przy wykonaniu defibrylacji (np. dokonanie kontroli, czy nikt nie dotyka pacjenta),
zdecydowana większość szkoleń przeprowadzana jest z wykorzystaniem defibrylatorów półautomatycznych,
defibrylatory półautomatyczne są bardziej popularne…
Energia defibrylacji
Czym jest defibrylacja?
Defibrylacja – zabieg medyczny stosowany podczas reanimacji (z użyciem defibrylatora), polegający na doprowadzeniu wyładowania elektrycznego o określonej energii do serca w celu przerwania migotania komór.
Najważniejszą cechą wspólną oferowanych na polskim rynku defibrylatorów AED, jest dwufazowa energia defibrylacji.
Kolejne podobieństwo… ograniczenie energii defibrylacji, gdyby poszkodowanym było dziecko – tzw. tryb pediatryczny.
Istnieją jednak różnice w protokole defibrylacji dla pacjentów dorosłych (protokół defibrylacji dla pacjentów pediatrycznych – stosowana wartość energii standardowo nie przekracza 90J).
Przeważnie są one zaprogramowane fabrycznie, z możliwością modyfikacji.
Przykład trzech różnych protokołów (3 różne defibrylatory AED): 150-150-150J / 120-150-200J / 200-300-360J
Ale pamiętaj…
Niezależnie od tego, którego defibrylatora użyjesz, zawsze możesz uratować ludzkie życie. Najważniejsze jest … wczesne użycie defibrylatora AED !!! Naprawdę liczy się każda sekunda!!!
Tryb pediatryczny
Defibrylator AED może być również wyposażony w tzw. Protokół energii defibrylacji dla dzieci – stały lub wzrastający, z wartością energii ograniczoną do 90J. Tryb ten ma zastosowanie u pacjentów pediatrycznych pomiędzy 1 a 8 rokiem życia lub o wadze ciała do 25 kg.
Tryb pediatryczny uruchamiany jest za pomocą przełącznika/przycisku na panelu czołowym defibrylatora AED (Rys. 3) lub poprzez użycie specjalnych elektrod dla potrzeb najmłodszych pacjentów (Rys. 4).
Wyświetlacz LCD
Jeżeli zdecdujemy się na zakup AED w ekranem, wybierzmy… kolorowy, duży, czytelny, najlepiej z trybem wysokiego kontrastu.
Na ekranie, zależnie od trybu pracy wyświetlane są informacje związane z aktualnym etapem wykonywanej operacji:
• Komunikaty tożsame z komunikatami głosowymi
• Dodatkowy obszar komunikatów tekstowych
• Wskaźnik wyładowania
• Upływ czasu / Aktualny czas
• Wskaźnik częstości akcji serca
• Krzywa EKG
• Symbol poziomu naładowania baterii
• Informacja o trybie pracy (np. dorośli, dzieci, manual)
• Etykiety przycisków wielofunkcyjnych – dodatkowe Menu
Zapewne, ciekawym rozwiązaniem jest tzw. asystent CPR zgodny z aktualnymi wytycznymi – animacje na ekranie prowadzące przez kolejne kroki resuscytacji – funkcja przyjazna dla osób głuchoniemych, niedosłyszących.
Feedback / Asystent RKO
Defibrylator AED jest używany jako bardzo ważne uzupełnienie podczas RKO, dlatego też większość z tych urządzeń wyposażona jest w dodatkowe funkcje służące do zoptymalizowania jakości ręcznie wykonywanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej poprzez dostarczanie prostych, precyzyjnych informacji zarówno w trakcie prowadzenia akcji, jak i po zdarzeniu.
Najbardziej popularne rozwiązania to:
• metronom – nadaje tempo/rytm (sygnalizacja dźwiękowa) prawidłowego masażu serca, ponadto odlicza czas jaki pozostał do ukończenia kolejnego cyklu resuscytacji,
• informacja zwrotna o głębokości ucisków klatki piersiowej pacjenta,
• informacja zwrotna o poprawności wykonywania częstotliwości ucisków klatki piersiowej,
• animacje na ekranie prowadzące przez kolejne kroki resuscytacji (Rys. 5).
Uruchomienie defibrylatora
Włączanie / wyłączanie defibrylatora AED następuje po naciśnięciu przycisku, przeważnie oznaczonym symbolem , lub ON / OFF, np. w kolorze zielonym. (rys. 6)
Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest włączanie defibrylatora AED poprzez otwarcie pokrywy urządzenia. (rys. 7)
Po włączeniu, zależnie o modelu, aparat może wyemitować krótki sygnał dźwiękowy, włączą się na krótki okres wszystkie wskaźniki lub diody na panelu czołowym oraz uruchomi się wyświetlacz – oczywiście w przypadku defibrylatora AED z wyświetlaczem typu LCD.
Należy zaznaczyć, że podczas wspomnianego włączenia, defibrylator przeprowadza liczne testy wewnętrzne – AED przechodzi tzw. autotest.
Każdy z defibrylatorów posiada funkcję autotestu (testy cykliczne: codzienny, tygodniowy, miesięczny), oczywiście jeśli urządzenie jest przechowywane z zainstalowaną baterią !!!
Funkcja autotestu sprawdza integralność urządzenia i jego gotowość do użycia w sytuacjach krytycznych, wynik wyświetlony jest na wskaźniku statusu defibrylatora AED.
Następnie urządzenie zacznie przekazywać komendy głosowe oraz wskazówki na panelu czołowym lub wyświetlaczu – zależnie od wyposażenia… dotyczące naklejenia elektrod, rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, konieczności wyzwolenia wyładowania… a to wszystko zgodnie z aktualnymi wytycznymi ERC 2015.
Eksploatacja
Bateria oraz elektrody terapeutyczne dla dorosłych, to standardowe wyposażenie każdego defibrylatora AED i podlegają one okresowej wymianie.
Bateria lub akumulator
Parametrem określającym konieczność wymiany baterii w defibrylatorze AED jest okres przydatności do użycia.
W zależności od modelu wynosi on do 5 lat (w tzw. 7 letnich zachodzi konieczność wymiany baterii pomocniczej raz do roku!), jednakże może być krótszy… zależny jest od temperatury przechowywania w stanie gotowości do użycia, ilości uruchomień oraz wykonanych defibrylacji.
Zalecamy wybór urządzenia, które poinformuje użytkownika o zbliżającej się konieczności wymiany baterii: wskaźnik/wyświetlacz, komunikat głosowy, dioda LED, powiadomienie e-mail…
Opcjonalnie zamiast baterii można użyć akumulatora (możliwość wielokrotnego ładowania – wymagany zasilacz) – opcja dostępna tylko w kilku produktach np. REANIBEX 300.
UWAGA. Każdy z defibrylatorów posiada funkcję cyklicznych autotestów, dlatego urządzenie należy przechowywać z zainstalowaną baterią !!!
Elektrody
AED za pomocą dołączonych elektrod (umieszczonych w odpowiednie miejsca na ciele poszkodowanego) analizuje rytm pracy serca pacjenta i na jego podstawie podejmuje decyzję czy konieczny jest wstrząs defibrylacyjny.
Obecnie na rynku dostępne są elektrody dla dorosłych oraz pediatryczne i po ich podłączeniu (w większości przypadków) defibrylator AED automatycznie dopasowuje algorytm – dla dorosłych lub dzieci.
Elektrody podlegają bezwzględnej wymianie po upływie terminu przydatności, jak również po każdym użyciu.
UWAGA. Elektrody należy również bezwzględnie wymienić w przypadku uszkodzenia lub otwarcia opakowania.
Przechowywanie
Szafki, kapsuły, gabloty, torby transportowe, walizki, uchwyty…
Przed wyborem powyższych akcesoriów, przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie… w jakich warunkach Nasz defibrylator AED będzie przechowywany.
Wewnątrz, na zewnątrz budynków, a może w aucie? Czy będzie narażony na działanie promieni słonecznych, wysokich lub niskich temperatur, kurzu, a może wilgoci?
Powszechnie stosowanym sposobem na przechowywanie AED np. w służbach ratowniczych jest użycie torby transportowej lub walizki. Zalety… dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, szybki dostęp do urządzenia. Uzupełnieniem toreb może być uchwyt tzw. ścienny, przeznaczony do pojazdów mechanicznych (np. certyfikowany, zgodny z normą PN-EN 1789 – 10G).
Szafki, kapsuły, gabloty są najczęściej wybieranym akcesorium do przechowywania w miejscach użyteczności publicznej, na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Ponadto defibrylatory AED mogą być przechowywane w nich we wspomnianych wcześniej torbach transportowych.
Gdy defibrylator narażony jest na warunki zewnętrzne, takie jak deszcz, śnieg, niskie temperatury, warto pomyśleć o zakupie szafki, gabloty z modułem grzewczym, do wewnątrz budynku wystarczy podstawowa wersja.
Pamiętaj…
Aby dostęp do defibrylatora AED był szybszy (a walczymy praktycznie o każdą sekundę!), zalecamy wybór szafki bez zamka…jednakże z alarmem (świetlnym, dźwiękowym lub powiadomieniem SMS/e-mail), celem jednoczesnego zabezpieczenia zawartość szafki przed osobami niepożądanymi.
Oznakowanie
Odpowiednie oznakowanie miejsca, w którym znajduje się AED, wpływa na skuteczność i szybkość udzielanej pierwszej pomocy.
Najczęściej stosowane tablice: 3D, informacyjne, tzw. KROK PO KROKU, kierunkowe… dodatkowo mogą to być tablice z powłoką fluorescencyjną.
Komunikacja
Praktycznie każdy z dostępnych AED posiada tzw. pamięć wewnętrzną, w której przechowywane są: wyniki autotestów, zapisy EKG, przebiegi akcji reanimacyjnych itp.
Ponadto możliwy jest transfer (przewodowy / bezprzewodowy) danych do komputera lub na server, zarządzanie ustawieniami defibrylatora AED (aktualizacja oprogramowania), geolokalizacja, np. za pośrednictwem:
USB, IrDA, Bluetooth, Wi-Fi, sieć komórkowa 3G…
UWAGA. Sprawdź czy jest możliwość aktualizacji wytycznych w defibrylatorze AED w przypadku ich zmiany!!!
Stopień ochrony IP
Klasyfikacja IP – (ang. International Protection Rating), to nic innego jak system oznaczania pozwalający zorientować się, jaki stopień ochrony gwarantuje obudowa wybranego urządzenia.
Stopień ochrony IP składa się z dwóch cyfr, które podawane są po skrócie IP:
Pierwsza z cyfr w klasyfikacji IP (0 – 6, gdzie 0 = brak ochrony) – stopień ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych (ochrony od dotyku bezpośredniego) oraz ochrony przed obcymi ciałami stałymi.
Druga z cyfr w klasyfikacji IP (0 – 8, gdzie 0 = brak ochrony) – stopień ochrony przed wnikaniem wody do urządzenia.
Standardowo dla AED stopień ochrony wynosi: IP55
Gwarancja / serwis
Jeżeli defibrylator został już wybrany, zastanówmy się w jaki sposób chcemy o niego zadbać w przyszłości. Oczywiście ważne aby AED miał dłuższą gwarancję niż 24 miesiące (w większości przypadków wynosi on 4-8 lat!). Bardzo ważne natomiast jest czy sprzedawca/producent posiada autoryzowany serwis na terenie naszego kraju, czy oferuje usługi monitorowania terminów przydatności baterii oraz elektrod. Również istotną kwestią jest to czy oferuje szkolenia zarówno z obsługi jak i Pierwszej Pomocy z udziałem AED oraz czy oferuje wsparcie techniczne po upływie gwarancji.
UWAGA. Wybierz urządzenie z gwarancją nie krótszą niż 48 miesięcy i z zapewnioną obsługą posprzedażową. Ponadto sprawdź dostępność akcesoriów oraz możliwość aktualizacji wytycznych w defibrylatorze AED w przypadku ich zmiany.
W przypadku akcesoriów tzn. baterii oraz elektrod okres gwarancji równoznaczny jest z terminem przydatności do użycia (data widoczna na opakowaniu lub obudowie).
W przypadku baterii okres ten wynosi do 5 lat (w tzw. bateriach 7 letnich zachodzi konieczność dodatkowej wymiany baterii pomocniczej raz do roku!). Natomiast dla elektrod okres ten wynosi standardowo od 18 do 36 miesięcy.
Pamiętaj…
Niezależnie od tego, które urządzenie AED wybierzesz… algorytm postępowania w przypadku użycia defibrylatora musi być zgodny z aktualnymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (2015 ERC) !!!
Ciąg dalszy na podstronie „AKCESORIA” – czytaj więcej
Kontakt z Nami.
Napisz lub zadzwoń do Nas, chętnie pomożemy.
e-mail: biuro@aed-info.pl
e-mail: serwis@medema.pl
e-mail: sprzedaz@medema.pl
telefon: 58 355 26 44
fax: 58 533 48 49
Sprawdź aktualną ofertę DEFIBRYLATORÓW AED w Naszym sklepie – przejdź do sklepu